Kilka zasad które warto znać ruszając w świat czyli savior vivre podróży

 Świat otwiera się coraz bardziej dzięki czemu podróżowanie nie jest już takie trudne. Można upolować  bilety w dobrej cenie dzięki tanim liniom i za parę euro przenieść się do świata z pocztówki. Kultury się przenikają a świat staje się globalny, mimo to pewne zachowania które są naturalne w jednym kraju są niedopuszczalne w innym. By podróże przebiegały bez zgrzytów i wtop wypadałoby przestrzegać kilku podstawowych zasad:

– szanowanie lokalnej kultury i tradycji np. jeśli kobieta nie powinna gdzieś wchodzić- nie robi tego jeśli tego wymaga niepisane prawo, jeśli jest czas siesty a nam pilnie czegoś trzeba- cierpliwie czekamy, w restauracji nie wykrzywiamy  się na lokalne przysmaki (nawet jeśli jest to głowa owcy czy pieczone tarantule)

– ładnie jest wspierać lokelesów zaopatrując się w miejscowych sklepikach i na targach  omijając sieciówki szerokim łukiem

– jeśli pamiątki to tylko te wykonane na miejscu a nie podróbki z Chin

– podziwiamy zwierzęta tylko w ich naturalnym środowisku . Nie korzystamy z atrakcji w których cierpią np. delfinaria, przejażdżki na słoniach czy itp.

– przygotowując się do podróży oprócz zgłębienia podstawowej wiedzy o wybranym miejscu wypadałoby nauczyć się choć kilku zwrotów w danym języku: cześć, dziękuję itp., to bardzo miłe gdy cudzoziemiec zwróci się do miejscowych w ich rodzimym języku. Nie wyjdziemy na ignorantów a lokalesi chętniej nam pomogą.

– unikamy tematów o religii czy rządach jakie panują w danym kraju, by nikogo nie urazić, każdy z nas widzi pewne sprawy z innej perspektywy, jest to wyjątkowo śliski temat

Z moich obserwacji wynika, że przede wszystkim nam oraz naszym sąsiadom z za wschodniej granicy  ciężko uszanować odmienną kulturę często narzucając swoje zwyczaje. Wielu naszych rodaków czuje dużą potrzebę zaznaczania swojej przynależności narodowej w obcym kraju i ani myśli stosować się do panujących tam reguł.  Może te kilka prostych zasad pomoże nam zmienić wizerunek „pana i władcy na krańcu świata” by postrzegano nas jako miły i kulturalny naród. Czy zgadzacie się ze mną? Czy dodalibyście coś do listy?

Możliwość komentowania jest wyłączona.

Stwórz darmową stronę albo bloga na WordPress.com. Autor motywu: Anders Noren.

Up ↑

Create your website with WordPress.com
Rozpocznij
%d blogerów lubi to: